Caridina caerulea – indonezyjska ślicznotka z niebieskimi nogami

  Caridina caerulea to endemiczna krewetka z indonezyjskiej wyspy Sulawesi (zwanej również Celebes), jeden z sześciu poznanych obecnie gatunków krewetek z jeziora Poso. Ponadto w systemie jezior Malili znajdującym się w centralnej części wyspy (należy do niego pięć jezior: trzy większe –Towuti, Matano i Mahalona oraz dwa mniejsze – Masapi i Lontoa) żyje jeszcze co najmniej 15 innych gatunków miniaturowych kolorowych krewetek, tak uwielbianych przez akwarystów dzięki niezwykłej oryginalnej urodzie i bogactwu ubarwienia.

  Jezioro Poso charakteryzuje się niezwykłą przejrzystością wód (widoczność do 11 metrów), wysoką temperaturą (30–32°C przy powierzchni, utrzymującą się również w głębszych partiach akwenu), ale jest za to ubogie w organiczne formy pożywienia.

  C. caerulea potocznie nazywana jest „Blue Leg Poso”. Ten przydomek zawdzięcza niebieskiej barwie odnóży oraz pochodzeniu. W wolnym tłumaczeniu jej angielskojęzyczna nazwa znaczy „niebieskonoga krewetka z jeziora Poso”.

  Wygląd

  Ciało krewetki jest przezroczyste ze znaczeniami w różnych odcieniach pomarańczy do czerwieni, odnóża i wachlarz ogonowy w kolorze niebieskim, a antenny i antennule czerwone. Intensywność kolorów ciała C. caerulea może być różna w zależności od samopoczucia zwierzęcia czy uwarunkowań genetycznych. Samiec dorasta do 2 cm, samica – do 3 cm

  Caridina caerulea – indonezyjska ślicznotka z niebieskimi nogami

  Tryb życia

  W naturze krewetka C. caerulea zasiedla najchętniej podłoża skaliste, ale spotyka się ją także na podłożu piaszczystym czy w obrębie siedlisk zarośniętych roślinnością. Bardzo łatwo adaptuje się do warunków akwariowych, jest tolerancyjna wobec parametrów wody. Można hodować ją i rozmnażać w wodzie o różnej twardości, ale najlepiej trzymać się optymalnych wskaźników. Pomimo dużej tolerancji dla warunków wodnych jest wrażliwa na stres i spadki temperatur. Może paść w czasie transportu, jeśli nie zapewnimy jej w miarę spokojnej podróży, albo z wyziębienia, jeśli wartość temperatury wody spadnie poniżej tolerowanego zakresu. C. caerulea prowadzi bardzo aktywny tryb życia, żerując nieustannie w ciągu dnia, stąd stanowi niezwykle wdzięczny obiekt obserwacji.

  Pokarm

  Zwierzęta są wszystkożerne, jak większość krewetek z rodzaju. W naturze żywią się organizmami osiadającymi na różnych podłożach (głównie skalistych). W akwarium należy podawać im pokarmy płatkowane (młodym należy je rozcierać na pył). Nie należy przesadzać z pokarmami mięsnymi. Wysoka zawartość protein może być powodem problemów zdrowotnych krewetek.

  Akwarium

  Minimalna wielkość zbiornika to 20 l, optymalny rozmiar 30–60 l. Idealne zwierzęta do nanoakwariów.

  Parametry wody

  Temperatura 26–30°C, pH 7,8–8,5, twardość ogólna 4–6°dGH.

  Rozród

  Hodowla krewetek jest łatwa w prowadzeniu w warunkach akwariowych, ponieważ cały cykl rozrodczy w naturze przebiega w wodzie słodkiej. Zwierzęta noszą od 15 do 20 jaj dość dużych, jak na rozmiary samic (0,6 do 0,9 mm średnicy), przez 3–4 tygodnie. Optymalna temperatura wody dla dobrego rozrodu wynosi 26°C. Larwy przeobrażają się całkowicie jeszcze w osłonach jajowych. Wyklute młode wyglądają jak miniatury dorosłych. Są jednak bardzo małe i narażone na pożarcie przez ryby (mieszczą się w otworach gębowych nawet niewielkich rybek). Samica może przystąpić do kolejnego tarła już w kilka dni po ich uwolnieniu. Stąd, choć noszonych przez samicę jaj jest niewiele, przyrost zwierząt w akwarium może być duży.