JBL ProTemp b20 Kable grzewcze

  System ogrzewania akwarium stanowi stałą część wyposażenia zbiornika, ponieważ większość hodowanych w akwariach zwierząt pochodzi z tropików. W ich naturalnym środowisku woda ma temperaturę oscylującą głównie wokół wartości 25°C. Bezwzględnie jednak powinniśmy dostosować temperaturę wody do wymagań hodowanych zwierząt i nie łączyć ze sobą ryb o różnych potrzebach. To pierwsza zasadnicza wytyczna. Kolejną jest pojemność zbiornika. Zakłada się, że na 1 l wody przypada 1 W mocy grzałki. Przelicznik jest prosty. Według niego dla akwarium o pojemności 50 l powinniśmy nabyć grzałkę o mocy 50 W. W akwariach większych zazwyczaj stosuje się 2 grzałki umieszczane zwykle na przeciwległych końcach zbiornika.W przypadku takich większych zbiorników, w których łatwiej jest utrzymać stałą temperaturę wody, możemy stosować przelicznik mocy 0,5 W na 1 l wody, zwłaszcza jeżeli akwarium ustawione jest w pomieszczeniu dobrze ogrzewanym.

  Rodzina grzałek JBL ProTemp o mocy od 25 do 300 W nadających się do akwarystyki słodko– i słonowodnej. Szkło kwarcowe osłonięte jest sztucznym tworzywem, co zabezpiecza ryby przed obrażeniami, a samą grzałkę przed stłuczeniem. Grzałki posiadają też wyłącznik bezpieczeństwa działający w przypadku przegrzania urządzenia lub pozostawienia go w suchym akwarium (np. podczas podmiany wody).

  Hodując ryby tropikalne, powinniśmy też uwzględnić ich biologiczne uwarunkowania odnoszące się do zmian temperatur zarówno w ciągu roku, jak i w ciągu doby. W miesiącach od listopada do marca, kiedy w naturalnych warunkach występuje niedobór pokarmu, powinniśmy obniżyć temperaturę zbiornika o 2–6°C. W cyklu dobowym natomiast temperatura powinna spadać nocą o 1–3°C.

  Ze względu na funkcjonalność rozróżnia się dwa rodzaje grzałek: z termostatem i bez niego, choć obecnie już coraz rzadziej używa się urządzeń bez termoregulacji. Często natomiast praktykuje się podłączanie grzałki do odrębnego termoregulatora (również tej posiadającej własną regulację temperatury). To rozwiązanie dodatkowo zabezpiecza grzałkę przed awarią termostatu i przegrzaniem ryb. Jest warte polecenia, ponieważ daje nam większy margines bezpieczeństwa zwierząt. Temperatura ustawiona na zewnętrznym termoregulatorze powinna być o 2°C wyższa niż na termostacie grzałki.

  Termostaty wbudowane w grzałki oraz zewnętrzne termoregulatory opierają się obecnie na technologii elektronicznej i możemy na nich ustawić temperaturę z dokładnością nawet do 0,1°C.

  TS–500 Termoregulator mikroprocesorowy firmy Aquael
  TS–500 Termoregulator mikroprocesorowy firmy Aquael

  Ze względu na materiał, z jakiego wykonane są grzałki, rozróżniamy grzałki szklane i plastikowe.

  Grzałkę umieszczamy w miejscu o dobrej cyrkulacji wody na tylnej ściance blisko podłoża (ale tak, aby nie hamowało ono przepływu wody), najczęściej za pomocą przyssawek. Można zamaskować sprzęt przy użyciu kamieni lub roślin, ale to sprawa poczucia estetyki akwarysty. Zdarzają się również grzałki o wyglądzie bardziej wyrafinowanym, używane zwłaszcza w akwarystyce roślinnej, których nie ma potrzeby ukrywać.

  Grzałka szklana powinna być całkowicie zanurzona w wodzie. Jeżeli jakaś jej część wystaje ponad lustro wody, istnieje niebezpieczeństwo pęknięcia urządzenia. Z tego względu grzałki wyprodukowane z tworzyw sztucznych są bardziej bezpieczne.

  Grzałki powinno się wymieniać co kilka lat, ponieważ z upływem czasu wskazania temperatury stają się coraz mniej dokładne

  Wszelkich ustawień termostatu i regulacji dokonujemy na sprzęcie odłączonym od prądu. Nie należy zapominać, że mamy do czynienia z połączeniem niebezpiecznym typu woda—prąd elektryczny i zawsze wskazana jest ostrożność, nawet jeśli urządzenia wyposażone są w zabezpieczenia odcinające dopływ prądu.

  Poza klasycznym sposobem ogrzewania zbiornika akwaryści stosują też inne urządzenia: podżwirowe kable (używane np. w hodowli kryptokoryn), płytki grzewcze, termofiltry (filtry kanistrowe z wbudowaną grzałką, w których woda jest jednocześnie oczyszczana i ogrzewana).