Chciałam się z Wami podzielić moimi spostrzeżeniami, dotyczącymi saletry potasowej. Można ją kupić w sklepach ogrodniczych w postaci proszku (2kg) lub granulatu (5 kg). Ja używam tej pierwszej. Jej skład to:

  • azot (N) w formie azotanowej 13,5%
  • tlenek potasu (K2O) 45%
  • potas (K) rozpuszczalny w wodzie 45%

  Saletra potasowa jest podstawowym nawozem stosowanym do nawożenia roślin, nie tylko ogrodowych. Jest nawozem zawierającym składniki pokarmowe, będące ważnymi i łatwo przyswajalnymi makroelementami. Ułatwia pobieranie przez rośliny również innych składników pokarmowych, takich jak wapń i magnez. Nie zawiera chlorków i sodu, które wpływają niekorzystnie na rośliny. Jest całkowicie rozpuszczalna, nie posiada właściwości toksycznych. Żadnymi innymi nawozami w formie gotowej, nie udało mi się podnieść stężenia azotanów w moim niedawno założonym 300-litrowym akwarium roślinnym. Pływający w nim narybek tęczanek i 4 maleńkie zbrojniki niebieskie nie przyczyniały się do zwiększenia tej wartości. Było zaledwie 5-7 mg/l NO3 (wedle popularnych
  testów akwariowych). Przeczytałam gdzieś o saletrze i o bardzo dobrych rezultatach, jakie można osiągnąć po zastosowaniu tego „specyfiku”. Przy pomocy saletry można w sposób kontrolowany planować stężenie azotanów w akwarium i oprócz tego dostarczać dodatkowo cennego potasu, który jest aktywatorem wielu ważnych enzymów u roślin. Miałam wątpliwości, czy saletra jest tak skuteczna w regulacji poziomu NO3, ponieważ w składzie zawiera więcej potasu aniżeli samego azotu. Ale przekonałam się o tym dopiero po jej zastosowaniu i jak dla mnie jest niezawodna. Z 5 mg/l podniosła azotany do 30 mg/l. Jak dla mnie – rewelacja i polecam ją każdemu, kto ma akwarium roślinne z małą
  ilością ryb, w mniejszych ilościach mogą ją też stosować akwaryści, którzy mają większą ilość ryb i nie za wysokie stężenie azotanów w zbiorniku. Dozując saletrę do akwarium, nie wprowadzamy do wody siarczanów, których przydatność jest dyskusyjna (chociaż ja się ich aż tak nie obawiam, gdyż ich szkodliwe działanie nie zostało jak dotąd udowodnione i zdaję się na opinię doświadczonych akwarystów, którzy od dłuższego czasu stosują z powodzeniem w swoim akwarium różne siarczany nawet w dużych ilościach).

  nawożenie roślin
  Nawożenie roślin

  A teraz kilka słów o rozcieńczaniu. Saletra bardzo łatwo rozpuszcza się w ciepłej wodzie demineralizowanej. Przy niedoborze bądź małej wartości NO3 stosuje się 1 płaską łyżeczkę na 80 litrów wody, po czym należy zmierzyć poziom azotanów. Jeśli nadal będzie za niski należy dodać odpowiednio kolejną dawkę. Mam nadzieję, że moje spostrzeżenia odnośnie saletry potasowej będą pomocne dla innych akwarystów.

  Małgorzata Tarczyńska