Jestem mamą 5-cio letniego synka. Chciałabym nabyć mu jakieś zwierzątko. Ponieważ ma alergię na sierść zastanawiałam się nad rybkami. Czy akwarium w jakikolwiek sposób może być niebezpieczne dla alergika?

Krystyna

Akwarium dla dziecka to bardzo dobry pomysł. Nawet osoba bardzo wrażliwa na alergeny nie powinna cierpieć z jego powodu. Rybki w żaden sposób nie mogą uczulać, jedynym zagrożeniem jest pokarm dla nich. Niektóre osoby są uczulone na suchą karmę i mogą odczuwać z powodu kontaktu z nią typowe dla alergików dolegliwości. Szczególnie niebezpieczne są pokarmy zawierające suszony plankton, a zwłaszcza rozwielitkę. Dlatego, mając w domu alergika, należy kupować wyłącznie pokarm oferowany w szczelnie zakręcanych pojemnikach. Przy karmieniu dziecko powinno używać łyżeczki tak, aby nie dotykać bezpośrednio karmy palcami. Są też dostępne pokarmy z automatycznymi dozownikami (karmienie odbywa się poprzez naciśnięcie przycisku na opakowaniu puszki). Względnie, można samemu karmić ryby, wyręczając w tym dziecko, choć pozbawimy je w ten sposób przyjemności płynącej z opieki nad akwarium.

Jeżeli objawy alergii dziecka mają charakter oddechowy (kaszel, duszności), warto rozważyć założenie w jego pokoju akwarium otwartego (to znaczy bez pokrywy, oświetlonego np. podwieszaną z sufitu lampą). Parująca z niego woda sprawi, że powietrze będzie mniej suche, zaś mikroklimat pomieszczenia – korzystniejszy.akwarium dla dziecka

Zanim zdecyduje się Pani na zakup akwarium, warto nabyć dobrą książkę dla początkujących i najpierw teoretycznie zapoznać się z zagadnieniem. Od razu trzeba też jasno powiedzieć, że w przypadku pięciolatka ciężar opieki nad zbiornikiem spocznie na barkach starszych domowników. Dziecko będzie mogło asystować Państwu przy pracach i wyręczać w niektórych prostych czynnościach, z biegiem czasu przejmując kolejne obowiązki, zaś posiadanie w domu zbiornika z rybami szybko stanie się dla niego nie tylko dużą przyjemnością, ale również lekcją odpowiedzialności, obowiązkowości i zachętą do zapoznawania się z zagadnieniami z wielu dziedzin wiedzy. (pz)

Polecamy publikację „Zakładamy akwarium od A do Z” dostępną w wersji cyfrowej pod adresem” https://magazynakwarium.pl/wp-content/uploads/2020/07/Zakladamy-akwarium.pdf