Czy uprawa kryni (nie wiem, czy dobrze napisałam nazwę – duża, trawiasta roślina akwariowa) jest bardzo skomplikowana? Bardzo podoba mi się ta roślinka ale nigdzie nie mogę znaleźć opisu jej pielęgnacji.
Ewa, Kielce

crinum thaianumUprawa nie jest skomplikowana, ale ze względu na pokaźne rozmiary rośliny konieczne jest duże i wysokie akwarium. Krynia tajlandzka (Crinum thaianum) pochodzi z Południowo-Wschodniej Azji. Należy do roślin błotnych wytwarzających wieloletnią, powoli rosnącą cebulę zakorzeniająca się w gruncie przy pomocy licznych, grubych korzeni wyrastających z jej spodniej strony. Po jej przeciwległej stronie rozwijają się taśmowate, jasnozielone liście. W naturze osiągają one długość nawet do 3 m i szerokość do 50 mm. W akwarium są przeważnie mniejsze – do 1 m długości i 20 mm szerokości. W sprzyjających warunkach rosną bardzo szybko i, dochodząc do powierzchni wody, układają się na niej w malowniczych pierścieniach i splotach. Niekiedy roślina może zakwitać, wytwarzając duże, białe kwiaty.

crinum thaianumKrynia wymaga do wzrostu czystej wody o temperaturze powyżej 24ºC. Jej odczyn i twardość nie mają większego znaczenia. Niezmiernie ważne jest natomiast odpowiednie przygotowanie podłoża. Powinno mieć ono minimum 10, a najlepiej 15 cm grubości i obfitować w składniki odżywcze. Doskonałym rozwiązaniem jest posadzenie rośliny w doniczce zamaskowanej korzeniami i kamieniami. Jako podłoże najlepszy jest drobnoziarnisty żwir o średnicy ziaren 2-5 mm. Nie powinien zawierać zbyt ostrych elementów które mogłyby kaleczyć dość delikatną cebulę. Jako spodnia warstwa podłoża doskonale nadaje się specjalny podkład dla roślin akwariowych. Między korzenie warto wsunąć tabletkę zawierającą nawóz mineralny dla roślin akwariowych. Roślina ta dobrze rośnie też w paludarium.

crinum thaianumKrynię sadzimy zawsze pojedynczo. Najbardziej okazale prezentuje się w którymś z tylnych rogów akwarium. Podczas sadzenia należy uważać, aby nie uszkodzić cebuli. Dla bezpieczeństwa można ją delikatnie owinąć w kawałek gąbki lub waty filtracyjnej. Cebulę zagłębia się w podłoże najwyżej do połowy jej wysokości. Akwarium powinno być dobrze oświetlone, choć roślina rozwija się zadowalająco również przy średniej ilości światła. Jej rozmnażanie nie jest trudne – dorosły, rozrośnięty okaz zaczyna wytwarzać wokół cebuli macierzystej małe cebulki potomne. Gdy osiągną średnicę 1-2 cm można je delikatnie oddzielić i przesadzić w inne miejsce. Niekiedy możliwe jest również rozmnażanie generatywne za pomocą nasion, częściej zdarza się to jednak w paludarium.