Co to znaczy akwarium w stylu iwagumi? Czy to to samo co akwarium „amano”?

Prawie. Iwagumi to jeden z trzech podstawowych stylów aranżacji zbiorników naturalnych („amano”) (dwa pozostałe to Ryuboku i Mizube). Opiera się na sztuce wykorzystania skał i kamieni do tworzenia niezwykłych, podwodnych kamiennych ogrodów. Nie chodzi tutaj jednak tylko o ułożenie na dnie kamieni w charakterze elementów dekoracyjnych tak jak w tradycyjnym zbiorniku. Głazy, odpowiednio dobrane, skomponowane i wyeksponowane mają być główną atrakcją zbiornika osadzoną, niczym brylant w złocie, w żywej oprawie roślinnej. Sztuka ta, sama w sobie, jest bardzo stara i wywodzi się ze średniowiecznej japońskiej tradycji komponowania skalnych ogrodów. Warto pamiętać też, żeby liczba kamieni była nieparzysta.

iwagumi

Prawidłowo urządzone akwarium w stylu iwagumi powinno zawierać kamienie jednego gatunku i rodzaju. Łączenie ze sobą różnych skał bywa ryzykowne i najczęściej nie przynosi dobrych efektów. Dobierając poszczególne głazy należy z wielką starannością ocenić ich kształt, walory dekoracyjne, kolorystykę i deseń. W klasycznym iwagumi stosuje się dwa sposoby układania kamieni. Pierwszy, zwany „triadą kamienną” polega w uproszczeniu na układaniu poziomych, trójkątnych kompozycji z trzech oddzielnych fragmentów skał. Drugi – tzw. „buddyjska triada kamienna” – opiera się na modelowaniu podobnych trójkątów, ale pionowych z dwoma głazami w podstawie i leżącym na nich trzecim głazem. W założeniu typowo ogrodowym ich kształt powinien przywodzić na myśl posąg siedzącego Buddy. W akwarium istnieje możliwość drobnych odstępstw od tych zasad, ale, zwłaszcza w przypadku głównych, największych kompozycji, powinniśmy się ich trzymać. W zbiorniku można umieścić dowolną ilość „triad” w zależności od jego pojemności, wielkości oraz gatunku użytych kamieni. Głazy układa się „na sucho”, tj. przed posadzeniem roślin i zalaniem akwarium. Podczas ich rozlokowywania nie warto się spieszyć – iwagumi to zdecydowanie najtrudniejsza odmiana stylu naturalnego i prawdziwa szkoła cierpliwości. Dla uzyskania odpowiedniego efektu trzeba niejednokrotnie poświęcić mnóstwo czasu i przetestować dziesiątki, a nawet setki rozwiązań.

Kiedy głazy zostaną już rozmieszczone można przystąpić do obsadzania zbiornika. Pamiętając, że jego główną ozdobą mają być kamienie, należy tak dobrać rośliny, aby tylko podkreślały ich wygląd, a nie przytłaczały je swymi barwami czy kształtami. Najczęściej wykorzystuje się jedynie niskie rośliny tworzące zwarte „trawniki”, takie jak Glossostigma, Hemianthus, Eleocharis, Riccia, Cladospora. Roślin rosnących wysoko raczej się nie stosuje, a jeśli już, to co najwyżej do sporządzenia zwartego, zielonego tła w tylnej części zbiornika, na którym głazy będą prezentować się jeszcze lepiej kontrastując swymi barwami z ich soczystą zielenią (js).